top of page
חיפוש

לברך את השמש?

עודכן: 23 במרץ 2023

העולם כיום נע בקצב מאוד מהיר. לא רק שתנועתו מהירה, אלא גם הקצב שבו הדברים משתנים - מסחרר.


אם ניזכר בטכנולוגיה שהייתה קיימת בזמן שהיינו בעצמנו ילדים ונשווה אותה לטכנולוגיה הקיימת היום - נוכל להבחין שהשינוי עצמו קרה בקפיצה משמעותית.

יותר מכך, אם נתבונן בטכנולוגיה שהייתה רק לפני כמה שנים או אפילו חודשים לעומת הקיימת היום, נראה שקצב השינוי מהיר גם הוא.


ילדי התקופה הנוכחית נחשפים לחידושים והמצאות טכנולוגיות באופן יומיומי. ישנם גירויים רבים המגיעים מכל עבר אשר עוברים דרך תודעתם ומשפיעים על כל הווייתם. אם נתבונן בסדר יומו של ילד ממוצע – סביר להניח שההשכמה מתרחשת לצלילי שעון מעורר (אלקטרוני), לאחר מכן ארוחת בוקר יחסית מעובדת, ישיבה ארוכה בכיתה, כיתות גדולות עם קושי לתת תשומת לב לכל ילד, שיעורי חינוך גופני וחברה במגמת ירידה, ארוחת צהריים בפיתה (ואני אוהבת פיתה!), חזרה הביתה לשעות רבות מול מסך מחשב או טלוויזיה - שניהם מרצדים, לא מעט תכנים אלימים (גם בסרטים מצוירים נפוצים) ופרסומות שוטפות מוח, ובנוסף לכל זה לאורך כל היום צמודים לטלפונים סלולריים.

אנו ההורים לרוב עובדים שעות רבות, ונמצאים תחת לחץ יומיומי, ואווירת האלימות / מגיפות / מלחמה מורגשים באוויר מדינתנו... כמובן שזוהי לא המציאות עבור כל הילדים בישראל, אך זהו סדר יום של הרבה מהם.


יוגה לילדים, ובאופן ספציפי ברכת השמש, מאפשרת בעיניי מעין "אי של שפיות" בתוך המציאות הזו.

'ברכת השמש' - למי שלא מכיר, היא רצף של תנועות אחת אחרי השנייה, אשר ההודים נוהגים לבצע בבוקר מול השמש. כך הגוף שלנו נפתח ומתמלא באנרגיה, וזו גם הזדמנות לברך על יום חדש!
יתרונות ברכת השמש - לילדים ולמבוגרים


היתרון הראשון והבסיסי ביותר בעיניי היא הברכה עצמה – אנו לרוב מברכים בימי הולדת או אירועים מיוחדים אחרים, אך לא מלמדים את הילדים, וגם שוכחים בעצמנו - פשוט לברך על מה שיש.. ברכה היא כוח עוצמתי שמחבר להודיה ולקדושה, שנמצא ממש בהישג ידינו, ולכן לדעתי, כאשר מלמדים ילדים - בהתאמה כמובן לגיל - שווה להתייחס גם לשם 'ברכת השמש' ולהרחיב על מהותו.


היתרון השני של ברכת השמש, הוא התנועה, פתיחת הגוף למרחבים, מתיחתו והרפייתו, המשרים שחרור וחופש, ויוצרים מרחב פנימי שניתן להרגיש באופן מיידי. מכיוון שברכת השמש היא מחזורית (התנוחה האחרונה מתחברת לראשונה) ומבצעים אותה בצורה חזרתית, ישנה התכנסות לתוך תדר מחזורי המשרה שלווה וחיבור לתדר הפנימי בעל אותו האופי. מתוך כך הילדים חווים רגיעה אך גם מרץ וחיוניות, כושר הריכוז עולה, יש חיבור חזק יותר לגוף אך גם לאינטואיציה.


יתרון שלישי הוא חיבור לסיפורים ופיתוח הדמיון שדרכם נוצר קשר בין הגוף שלהם לגוף בעלי החיים והטבע. כך, אולי באופן תת מודע, עובר הקשר של אחדות כל הדברים והחיבור הקיים ממילא. בנוסף, אני מאמינה שפיתוח עולם הדמיון תומך באיזון רגשי ויכולת להתמודד עם אירועים שונים בחיים.


יתרון רביעי הוא ההזדמנות שמקבל הילד לשהות עם העצמי, ללא שום אלמנט חיצוני מקשר. דבר זה מאפשר חיבור ישיר בינו לבין הפנימיות שלו ללא תיווכים גשמיים, היכולים לעיתים למסך את הזרימה הטבעית והפשוטה בין העולם הפנימי לעולם החיצוני (הבלתי-אמצעי).


היתרון האחרון עליו חשבתי הוא הלמידה עצמה, המביאה עמה הרחבת אופקים וידע מתרבות אחרת. עבורי, יתרון הלמידה אינו רק עבור הילדים, מכיוון שגם המבוגרים (הורים ומורים) נפתחים לידע זה דרכם, וכך נסגר מעין מעגל חוכמה שבו המבוגרים לומדים דרך הילדים.


מוזמנים להעביר את כל זה הלאה לילדיכם - דרך משחק כייפי ובלי כל כך הרבה מילים... חפשו את פאזל ברכת השמש בחנות שלנו - פאזל שהוא גם פילוסופיה וגם בריאות.


**

רוצים להתחיל לשחק? רוצות לתרגל יוגה עם הילדים? בחנות המשחקים הוירטואלית של "יוגי-פאן" תוכלו למצוא מגוון של משחקים שמתאימים לגילאי שנתיים ועד 99, ושיאפשרו לכם להתחיל לזוז. זה הזמן להכניס את היוגי לתוך המשפחה.


**

לטיפים נוספים ליוגה עם הילדים, ומתנות שמחות - מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו ולעקוב אחרינו במדיה החברתית.


85 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page