top of page
חיפוש

יוגה, צחוקים, סדר יום וספייס: כך צולחים רצף של בידודים

גיא והמשפחה שלו נמצאים בבידוד כבר כמה שבועות ברצף. מתוך הבידוד המאתיים ברצף הוא כותב לנו על כמה עקרונות שעוזרים לו ולמשפחה שלו להתמודד עם הסיטואציה המאתגרת: איך שומרים על מסגרת, למה חשוב לנוע באופן קבוע, אילו תנוחות יוגה עוזרות לו לכאבי הגב, עד כמה הצחוק חשוב, ואיך מתמודדים עם סטרס


כמו רבים ורבות, גם אני והמשפחה שלי חווים בשבועות האחרונים בידודים ברצף. ואנחנו עדיין לא רואים את הסוף. זו אמנם הזדמנות להנות מזמן איכות משותף, שחסר לכל מי שחי בעידן שלנו, אבל לצד הכיף הגדול של הביחד, השהות האינטנסיבית בתוך חלל סגור מציפה גם אתגרים.

זמן איכות משפחתי, וגם אתגר. גיא והילדים בבידוד

כדי לצלוח בשלום את התקופה הזאת אנחנו נאחזים בכמה עקרונות, שמקלים עלינו מאוד את השהות המשפחתית הארוכה בתוך הבית.


אז הנה כמה טיפים לזמן בידוד משפחתי עם הילדים:


עיקרון ראשון: לזוז לפחות פעמיים ביום


כשלא זזים הגוף כואב והמצב רוח יורד. אבל כשזזים משתחררים האנדורפינים - הורמונים שמשפרים את מצב הרוח, ופועלים גם כמעין משככי כאבים. זה נכון גם לגדולים וגם לקטנים.


לכן אנחנו כמשפחה מקפידים לזוז באופן מאורגן לפחות פעמיים ביום:


אנחנו מתרגלים יוגה, ביחד, פעם אחת ביום, ועושים את זה בצורה של משחק והנאה. אנחנו נותנים דגש על הצלחה, וגם על צחוק משותף, משתמשים בדימיון וביצירתיות ומשנים מידי פעם את החוקים כדי שיהיה מעניין ומאתגר. לפעמים אנחנו משתמשים במשחקים של ״יוגי פאן״ כמו למשל קלפי ״יוגי״, ולפעמים ממציאים משחקים חדשים לגמרי. לפעמים עם מזרן יוגה, ולפעמים על הרצפה או בכל מקום שמתחשק. יוגה אפשר לתרגל בכל מקום, גם בחללים קטנים. צריך לזכור: יוגה לילדים זה דבר דינמי.


לפחות עוד פעם ביום אנחנו מגדירים כזמן של תנועה - ריקוד משותף של חצי שעה, התעמלות ביחד או בנפרד, משחק כדור משותף, או תרגול יוגה אישי. כל אחד ואחת ומה שמתאים להם.

לפעמים מתרגלים ביחד, ולפעמים לבד. הפעם עם קלפי ״יוגי״

עיקרון שני: ליצור לו״ז יומי, ולעקוב אחריו


יצרנו מסגרת קבועה, ועכשיו כל אחד יודע מתי יש שעת משחק משותף, מתי מסדרים את החדרים, מתי אוכלים ומבשלים, מתי שעת קריאה, שעת פעילות גופנית, זמן לתרגול יוגה, זמן משחק, מי עושה איזו משימה כמו הכנת אוכל, כביסה, ניקיון וסידור המרחבים המשותפים וכן הלאה.


מצאנו שזה מאוד מקל, עלינו ההורים וגם על הילדים, כשכל הזמן כולנו יודעים מה עושים עכשיו ומה עושים גם אחר כך. זה חוסך הרבה ״משעמם לי״, והרבה זמן מת שבו הילדים לא מוצאים את עצמם, נותן להם מסגרת שכל כך חשובה בזמן שבו אין שיגרה, ומאפשר גם לנו המבוגרים לדעת גם מתי יש זמן לעבוד, זמן לסידורים וזמן לעצמנו.


עיקרון שלישי: לעשות צחוקים


תקופת הקורונה יכולה להיות מאוד מלחיצה. והשהות ביחד יכולה גם היא לעורר מתחים. לכן כדאי לא להמתין ליד הגורל ולרגעי מצב רוח טוב ״אותנטיים״, אלא ממש ליזום עד כמה שניתן, סיטואציות מצחיקות, כאלה שאפשר להתפרק בהן קצת, להקליל את האווירה. אפשר לעשות הרבה שימוש במשחקי דמיון, לעשות הצגות, משחקי תפקידים, להתפרע בגבולות הטעם הטוב שלכם, ולהיות יצירתיים ללא גבולות.

משפחה בתנועה

עיקרון רביעי: לתת ספייס, ולאפשר לפרוק גם עצבים


מהר מאוד הבנו שעם כל ה״ביחדנס״, בני ובנות אדם צריכים גם לנשום. צריכים לפעמים רגע לבד. כדי לחשוב, כדי לעכל ולעבד רגשות וחוויות. חלקנו זקוקים לזמן של שקט מוחלט, יש מי שזקוקים לזמן תירגול יומי של יוגה או מדיטציה, ואחרים רוצים לקרוא ספר, לשים מוסיקה ולרקוד מול המראה או לעשות מקלחת ארוכה. אנחנו כמשפחה מקפידים לשים לב שכל מי שזקוק לזמן לבד עם עצמו - יקבל אותו.


צריך גם לזכור שלכל אחת ואחד יכולים להיות גם רגעים של כעס או עצבים. לילדים וגם למבוגרים. זה בסדר, זה טבעי והגיוני, צריך לתת לזה מקום, ואנחנו גם מאפשרים ברגעים כאלה לכל אחד לבחור אם הוא רוצה להיות כרגע ביחד או לבד ומציעים גם את האפשרות לעשות מדיטציה או נשימות.

תנוחות פיתול, בעזרת כיסא או קיר, מקלות על כאבי גב

עיקרון חמישי: יוגה נגד כאבי גוף ונפש


שהות ארוכה בבית באופן טבעי יכולה לגרום לדכדוך, ואחת הדרכים שאני מצאתי להתמודד עם התחושה הזו היא לתרגל יוגה תוך מתן דגש על פתיחת בית החזה, בין אם בעבודה על פלג הגוף העליון וכפיפות לאחור ובין אם בתנוחות רסטורטיביות כמו סופטה בדה קונסנה.


באיזשהו שלב הגב שלי התחיל לכאוב. כאב רוחבי כזה, מציק. שאלתי קצת אנשים, קראתי, והבנתי שאני לא מיוחד. הבידוד, הסטרס, השהות במקום סגור בזמן בידודי הקורונה - כל אלה מעלים את השכיחות של כאבי גב. כדי להקל על הכאב תרגלתי יוגה - הרבה תנוחות פיתול כמו בארדווג'אסנה עם כיסא, פיתולים בעזרת הקיר וגם תנוחות שמפעילות את שרירי הגב ומאוד עוזרות לחזור לבריאות איתנה.


והכי חשוב - לחשוב חיובי, להודות על מה שיש ולהאמין שהמצב עומד להשתפר בקרוב.


שיהיו בידודים קצרים וקלים!

***

רוצים להתחיל לשחק? רוצות לתרגל יוגה עם הילדים? בחנות המשחקים הוירטואלית של "יוגי-פאן" תוכלו למצוא מגוון של משחקים שמתאימים לגילאי שנתיים ועד 99, ושיאפשרו לכם להתחיל לזוז. זה הזמן להכניס את היוגי לתוך המשפחה.


73 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page